^Powrót na góre
" alt="logo" width="326" height="133">
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
  
  
  

Warsztaty ekologiczne – „Czy wiesz co kupujesz?”

      „Czy wiesz co kupujesz?” to temat przewodni warsztatów ekologicznych, w których uczestniczyli członkowie Eko Komitetu 11 kwietnia. W czasie zajęć  nauczyliśmy się rozpoznawać  najważniejsze elementy, na które powinniśmy  zwracać uwagę podczas zakupu produktów oraz jak czytać etykiety towarów. Wiemy również, że należy planować zakupy, bo nie wolno marnować żywności. W czasie warsztatów stworzyliśmy kodeks dobrego konsumenta oraz gazetkę okolicznościową.

 

 

Zanim nadejdzie lato, minie jeszcze kilka miesięcy, ale u nas w szkole już dziś można było wyczuć wakacyjną atmosferę.

      We wtorek 21 marca  w naszej szkole obchodziliśmy trzeci z cyklu kolorowych dni: „Dzień Żółty". Tym razem wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły otrzymali banana. Każdy uczeń miał na sobie ubranie w kolorze żółtym, a przynajmniej jakiś element ubrania w tym kolorze. Nauczyciele również wzięli udział w tej zabawie i cała szkoła była żółta jak słoneczko. Na zajęciach zostały poruszone bardzo ważne kwestie dotyczące zdrowego trybu życia. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego warto jeść żółte warzywa i owoce. Teraz już wiedzą, że usprawniają one pracę mózgu, zawierają dobroczynne witaminy, korzystnie wpływają na wzrok, działają pobudzająco na organizm, pomagają ukoić nerwy, poprawiają nastrój, a przy tym spowalniają procesy starzenia. Dopełnieniem tego radosnego dnia była gazetka tematyczna pod hasłem „Jedz owoce i warzywa w kolorze słońca”. W tym dniu rozstrzygnęliśmy konkurs na największą liczbę zebranych żółtych nakrętek. Razem zebraliśmy prawie 4000, a zwyciężyła klasa I. W przeliczeniu na jednego ucznia zgromadzili po 190 nakrętek.

 

Grasz w zielone? Gram!!!

      Zima kalendarzowa wciąż trwa, a w naszej szkole powiało wiosną. We wtorek 28 lutego w ramach projektu „Jedzmy odpowiedzialnie” obchodziliśmy Dzień Zielony. W szkole królował ten kolor. Członkowie Eko – Komitetu przebrani za żabki poprowadzili apel szkolny. Zwrócono szczególną uwagę na walory zdrowotne owoców i warzyw koloru zielonego. Oczywiście najlepiej, żeby to były produkty polskiego pochodzenia. W czasie apelu śpiewaliśmy piosenki, zachęcaliśmy do pląsów i zabaw. Dla najmłodszych dzieci z zerówki zorganizowaliśmy konkurs zagadek z zielonym kolorem. Wszyscy otrzymali nagrody. Teraz czekają nas przygotowania Dnia Żółtego.

 

Zdrowe i odpowiedzialne zakupy

 

      W ramach realizacji projektu w klasach 0 –VI realizowane są zajęcia lekcyjne „Zdrowe i odpowiedzialne zakupy.” Cele ogólne  przeprowadzanych zajęć to:

  • wpływ codziennych czynności i zachowań w domu, szkole, miejscu zabawy i pracy na stan środowiska naturalnego.
  • zrozumienie przez uczniów tematu, jak podczas odpowiedzialnych zakupów wybierać produkty przyjazne środowisku.
    Po zrealizowanych zajęciach każdy uczeń w szkole będzie wiedział:
  • co to są ekoznaki i  do czego służą,
  • co to jest ekoznakowanie.
          Będziemy  rozpoznawać  ekologiczne znaki informacyjne, potrafimy odnaleźć omawiane ekoznaki na opakowaniach, poznamy wpływ codziennych wyborów konsumenckich na stan środowiska. Oczywiście na zakupach przy wyborze produktów będziemy uwzględniać znaki ekologiczne.

 

 

Czerwony dzień w szkole


      W ramach realizacji zadań projektu „Jedzmy odpowiedzialnie” w dniu 31 stycznia odbył się pierwszy dzień koloru – czerwony.  Zabawa polegała na tym, że wszyscy w danym dniu zakładają ubrania we wskazanym kolorze. Zgodnie z umową uczniowie i pracownicy przyszli do szkoły  w czerwonych ubraniach. Uczniowie jednogłośnie twierdzili, że kolorowe owoce i warzywa są smaczne i zdrowe. Do grupy czerwonej zaliczamy przede wszystkim: pomidory, czereśnie, wiśnie, rzodkiewkę, truskawki, paprykę czerwoną, buraki i owoc granatu. Im intensywniejszy kolor, tym lepiej. 

      Podczas apelu szkolnego wszyscy poczęstowali się czerwonym jabłkiem.

 

Copyright © 2014. Szkoła Podstawowa w Szkodnej. Zakaz kopiowania i rozpowszechniania zawartości stony bez zgody autora.