^Powrót na góre
" alt="logo" width="326" height="133">
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
  
  
  

Koniec roku szkolnego

26 czerwca 2015 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji zakończenia roku szkolnego 2014/2015. Uczniowie klasy piątej pożegnali swoich kolegów i koleżanki z klasy VI.
Podczas akademii uczniowie z rąk Pani Dyrektor odebrali nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce, za 100% frekwencję, za wzorowe czytelnictwo oraz wysokie wyniki na sprawdzianie zewnętrznym po klasie VI i sprawdzianie kompetencji po klasie III.

Zobacz Galerie

Wycieczka „Śladami historii naszej Małej Ojczyzny"


23 czerwca 2015 roku odbyła się wycieczka „Śladami historii naszej Małej Ojczyzny".
Brało w niej udział 13 uczniów z klas I-VI.
Wycieczka była nagrodą za bardzo dobre wyniki w nauce.
Uczniowie zwiedzili Park Historyczny w Bliźnie, Ekspozycję historyczno-dydaktyczną przy Górze Śmierci w Pustkowie oraz obejrzeli Pomnik Chrystusa Króla w Małej.

Zobacz Galerie

Komers klasy VI

  „ Już wspólnej drogi pryska czar

    Ostatni uścisk rąk;

    Niech serca nasze grzeje żar

    Najmilszych wspomnień krąg...”

 

        Już po raz kolejny w naszej szkole został zorganizowany komers na zakończenia  szkoły podstawowej. Wzięli w nim udział uczniowie klasy VI  i V, wraz z nauczycielami i rodzicami. Komers odbył się 24 czerwca w budynku naszej szkoły, rozpoczął się o godz.16.00, przybyli  zaproszeni goście  w tym pani dyrektor. O oprawę muzyczną zadbali nasi starsi koledzy, przy ich muzyce nogi same rwały się do tańca. Wszyscy odczuliśmy ten wyjątkowy nastrój pożegnalnego balu. Zabawa trwała do godz. 20.00. Wszyscy bawili się znakomicie, były to niezapomniane chwile, które na zawsze zostaną w naszej pamięci. Imprezę przygotowali rodzice uczniów klasy szóstej, którym bardzo dziękujemy.

 

Zobacz Galerie

Czerwcówka 2015

         Tegoroczne spotkanie przedstawicieli i opiekunów Samorządów Uczniowskich naszej gminy, organizowane przez Szkołę Podstawową w Górze Ropczyckiej w dniu 18 czerwca, upłynęło pod hasłem "Wychowanie poprzez sport". Na tej imprezie nie mogło też zabraknąć uczniów naszej szkoły, przewodniczącej i zastępcy SU, Moniki Rusin oraz Wiktorii Olech. Wszyscy uczestnicy w ciekawy sposób przedstawiali historię i dokonania sportowe wybranych Olimpijczyków, uczestniczyli w licznych rozgrywkach sportowych, w których to nasza szkoła w parze z przedstawicielami SP Zagorzyce Górne zdobyła I miejsce i pamiątkowy dyplom. Dodatkowo uczniowie dzielili się informacjami na temat sportu, osiągnięć sportowych ich szkół oraz własnych zainteresowań. Na zakończenie organizatorzy przygotowali dla uczestników pyszne kiełbaski z grilla, które rozeszły się w szybkim tempie. 

Zobacz Galerie

Dzień Dziecka

         Międzynarodowy Dzień Dziecka ma swoje początki w Światowej Konferencji na Rzecz Dobra Dzieci, która odbyła się w Genewie w 1925 roku. W Polsce święto uległo popularyzacji w połowie XX wieku i od tego czasu obchodzone jest corocznie 1 czerwca. Tak więc dzień  ten w Szkole Podstawowej w Szkodnej upłynął pod znakiem wspólnej zabawy, atrakcji
i rozrywek przygotowanych dla dzieci. Młodsi uczniowie wzięli udział w licznych rozgrywkach i zabawach ruchowych, zaś uczniowie klas IV-VI mięli okazję wykazać się swoimi zdolnościami wokalnymi i tanecznymi, uczestnicząc w karaoke oraz konkursie tańca. Dodatkowo na sali gimnastycznej odbyły się rozgrywki sportowe, które wzbudziły wielki entuzjazm zarówno u uczestników, jak i kibicujących uczniów. W tym dniu nie mogło też zabraknąć słodkości
i poczęstunku przygotowanego dla dzieci przez ich rodziców. 

Zobacz Galerie

Jest taki jeden, szczególny dzień w roku.

W kalendarzu Święto Matki
z życzeniami śpieszą dziatki.
Ja Ci mamo dziś w podzięce
za Twe trudy daję serce
i przepraszam za me psoty,
za wybryki i kłopoty.

Z okazji Dnia Matki uczniowie naszej szkoły zaprosili wszystkie mamy.
W przygotowaniach do obchodów tego ważnego święta uczestniczył dzieci oddziału przedszkolnego i klasy I-II ze swoimi wychowawcami: Jolantą Bączkowską, Marią Marchut, Barbarą Ochał. Dzieci w pięknych strojach, w odświętnie udekorowanej sali zrobiły na mamach wielkie wrażenie. Wszystko udało się znakomicie. Występ małych artystów, zadeklamowane wierszyki i wyśpiewane z serca piosenki wywołały u mam łzy autentycznego wzruszenia. Zrobione bukiety i czerwone serduszka z życzeniami, były wyrazem głębokiej miłości i podziękowania za to, że są, że kochają, i że są najlepsze na całym świecie.
Dla dzieci impreza ta była znakomitą okazją, aby zaprezentować się ze swej jak najlepszej strony oraz pochwalić się swym talentem muzycznym i recytatorskim.

 

Zobacz Galerie

Impreza środowiskowa w ramach projektu
„Łączymy pokolenia”.

 

W niedzielę 31 maja 2015 roku w Domu Ludowym w Szkodnej  odbyła się impreza środowiskowa dla mieszkańców pod hasłem „Łączymy pokolenia”. Impreza była wspólnym dziełem nauczycieli  oraz Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich „Szkodnianki”.  Stanowiła ona uwieńczenie działań w ramach projektu  „ Łączymy pokolenia”. Impreza składała się z części artystycznej, w której wystąpiły dzieci szkolne połączonej z  prezentacją multimedialną pod hasłem „Nasza szkoła wczoraj i dziś”, konkursów dla wielopokoleniowych drużyn, poczęstunku oraz zabawy przy muzyce. Uczestnikami spotkania byli dziadkowie, rodzice i  dzieci, a jego głównym celem zacieśnianie wielopokoleniowych więzi między mieszkańcami. Swoją obecnością zaszczycili nas ksiądz proboszcz parafii Zagorzyce Górne Dariusz Konieczny, ksiądz kanonik Eugeniusz Miłoś, ksiądz katecheta Piotr Trela, Burmistrz Sędziszowa Małopolskiego Bogusław Kmieć, radny Rady Miejskiej w Sędziszowie Małopolskim Jan Ziajor, sołtys Szkodnej Jan Kujda.

W niecodzienny sposób, w miłej, przyjaznej atmosferze oraz licznym gronie od najmłodszych do najstarszych mieszkańców wsi spędziliśmy niedzielne popołudnie.

Zobacz Prezentacje

Konstytucja 3-go Maja

 

         Dnia 3 maja obchodziliśmy kolejną,  już 224, rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Z tej też okazji uczniowie kl. VI wraz z wychowawcą Panią Jadwigą Paprocką oraz Panem Pawłem Marć przygotowali uroczystą akademię, w której przybliżyli nam historię związaną z tym świętem. W  programie artystycznym nie zabrakło faktów historycznych, wierszy i pieśni o wymowie patriotycznej. Dodatkowo przygotowana została prezentacja multimedialna, dzięki której mogliśmy zobaczyć obrazy uwieczniające historię Konstytucji 3-go Maja, a także portrety osób mających bezpośredni wpływ na jej powstanie. 

Zobacz Galerie

Katyń - Golgota wschodu

10 Kwietnia 2015 r. odbyła się akademia w wykonaniu uczniów starszych pod opieką Danuty Łyko i Jolanty Bączkowsikej z okazji 75 rocznicy zbrodni katyńskiej. Wydarzenia z 1940 roku zapisane na kartach historii Polski krwią i męczeńską śmiercią Polaków należą do najbardziej dramatycznych. Dziś po 75 latach po tym bolesnym wydarzeniu mimo wpływu czasu koniecznym staje się powszechne rozpowszechnienie wiedzy o tamtych wydarzeniach. 10 kwietnia 2010 roku na obchody mordu katyńskiego samolotem prezydenckim leciała elita społeczeństwa polskiego, nie dolecieli. To jest wielka narodowa tragedia. Dzień wierszem i piosenką uczciły pamięć o tamtych wydarzeniach oraz zapalili znicze pod symbolicznym krzyżem.

Zobacz Galerie

Zajęcia Komputerowe

W ramach realizacji projektu  „ Łączymy pokolenia” dnia 12 maja 2015 roku zostały przeprowadzone w naszej szkole zajęcia komputerowe. Uczestnikami byli uczniowie z klas VI oraz zaproszone Panie ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich „ Szkodnianki”. Podczas zajęć uczestniczki zapoznały się z podstawową obsługa komputera jak również założyły swoja pierwszą pocztę internetowa i uczyły się z niej korzystać. 

Zobacz Galerie

Warsztaty rękodzieła ludowego ciąg dalszy

Zgodnie z harmonogramem zajęć zaplanowanych w ramach projektu ,,Łączymy pokolenia”  w dniu 14.04.2015 r. odbyły się kolejne warsztaty rękodzieła ludowego. Uczennice z klas III-VI pod opieką nauczycieli Barbary Ochał, Marii  Ostrowskiej i  Aleksandry Draus oraz pod okiem Pań ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich ,,Szkodnianki” wykonywały ozdoby, którymi dawniej nasi dziadkowie dekorowali swoje domy. Były to: kwiaty z krepiny i rajstop,  obrazek ze świerkowych szyszek, serwetki szydełkowe, ołtarzyk, flakony z papierowej wikliny. Na kolejnych zajęciach pod opieką pani Aleksandry Draus dziewczęta wykonywały obrazki ze słomy, ozdobne pudełka z pocztówek oraz ozdoby z kolorowych pasków papieru. Uczennice pod okiem pani Lucyny Hossy haftowały serwetki oraz wykonywały składanki z kolorowego papieru.  Wykonane prace zostaną zaprezentowane na wystawie w naszej szkole jak również w MGDK w Sędziszowie Młp.   

Zobacz Galerie

Wycieczka do Sędziszowa Młp. 

W dniu 19 marca 2015 r. klasa V wraz z opiekunami p. Renatą Opielą i p. Pawłem Pieprzakiem wybrali się na wycieczkę do Sędziszowa Młp.

W MGOK obejrzeli musical pt. „Piękna i Bestia” w wykonaniu uczniów Licealnego Teatru Muzycznego. Następnie udali się do Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej. Zwiedzali bibliotekę i wzięli udział w lekcji bibliotecznej.

Zobacz Galerie

Baranki Wielkanocne

W ramach realizacji projektu  „ Łączymy pokolenia” dnia 23 marca 2015 roku zostały przeprowadzone w naszej szkole warsztaty kulinarne. Uczestnikami były uczennice z klas III - VI oraz zaproszone Panie ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich „ Szkodnianki”. Dzieci pod opieką pań  i nauczycieli Jolanty Bączkowskiej i  Renaty Opiela poznały przepis na wykonanie baranków  z ciasta, które potem upiekły. Gotowe baranki zostały udekorowane. Uczniowie naszej szkoły odwodzili samotne, starsze osoby z naszej wsi i wręczyli baranki wraz z życzeniami świątecznymi. 

Zobacz Galerie

Dlaczego, 
jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego,
Wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?
Dlaczego,
śpiewamy kolędy?

Dlatego,   
Żeby się uczyć miłości do Pana Jezusa.
Dlatego,
Żeby podawać sobie ręce.
Dlatego,
Żeby się uśmiechać do siebie.
Dlatego,
Żeby sobie przebaczać.
                                                                              
   Opłatek  to piękny, Bożonarodzeniowy zwyczaj, który na stałe wpisał się do kalendarza uroczystości szkolnych.   W  2014 roku spotkanie takie w naszej szkole miało miejsce 19 grudnia.   Uczniowie klasy III  wraz  z katechetką  Marią Ostrowską przygotowali  program artystyczny.   W  wierszach, kolędach i pastorałkach przypomnieli o  wielkiej  tajemnicy wiary – Narodzeniu  Chrystusa- jaka  uobecniają  obchody  Świąt  Bożego Narodzenia. Tym samym zaprosili Dziecię Jezus do naszej społeczności.    

Następnie  imieniu uczniów Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego  złożyła  życzenia:

Niech ta świeca symbolizująca Jezusa – Światłość Prawdziwą
oświeca dziś wigilijny stół i osoby  gromadzące się przy nim.
Niech przypomina, że Jezus potrafi rozproszyć największe ciemności.
Byśmy w codziennym życiu zawsze potrafili oddzielać światło od ciemności,
a dobro od zła.
Byśmy mieli siłę, by wybierać dobro.
Byśmy umieli przebaczać i przepraszać.
Uczyć się bezinteresowności na co dzień.
Ciągle przyglądać się niebu.
By zawsze świeciła gwiazda.
By była znakiem, celem, drogowskazem.

Przedstawiciele uczniów przełamali się opłatkiem z nauczycielami i pracownikami szkoły. Wspólnym śpiewem kolęd zakończyliśmy spotkanie.

Codziennie jesteś świadkiem Bożego Narodzenia.
Na ołtarzu, za naszych czasów przychodzi
i staje wśród nas to same Dziecię Jezus.

Wyjdźmy Mu na spotkanie. Niech dokona się Boże Narodzenie.
Kiedy rodzi się Bóg, niech w tej wspólnocie,
ani w tobie, nie będzie zimniej niż w tamtej stajni.

 

Zobacz Galerie

Dzień Babci i Dziadka

 

22 stycznia 2015r. w Szkole Podstawowej w Szkodnej odbyła się uroczystość z okazji „Dnia Babci i Dziadka. Cześć artystyczna została przygotowana przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli pani M. Marchut i D. Łyko. Uczniowie wystawili jasełka, oraz bajkowe przedstawienie dla babci, śpiewali piosenki i złożyli życzenia.
Rada Rodziców przygotowała poczęstunek dla przybyłych gości.

Zobacz Galerie

Warsztaty rękodzieła ludowego

14 stycznia 2015r. w Szkole Podstawowej w Szkodnej odbyły się warsztaty rękodzieła ludowego w ramach projektu „Łączymy pokolenia”. Grupa chętnych uczennic z starszych klas wraz z paniami ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich Szkodnianki wykonały kwiaty
z bibuły, które zostały wręczone na akademii szkoły z okazji „Dnia Babci i Dziadka”.

Zobacz Galerie

  

„Łączymy pokolenia” – projekt Szkoły Podstawowej w Szkodnej w ramach konkursu grantowego pod hasłem „Tu mieszkam, tu zmieniam”     organizowanego przez Fundację Banku Zachodniego WBK we współpracy
z Bankiem.

 

We wrześniu 2014 roku Fundacja Banku Zachodniego WBK ogłosiła konkurs grantowy „ Tu mieszkam, tu zmieniam”. Celem konkursu jest wyzwolenie potencjału społecznego członków lokalnych organizacji pozarządowych oraz jednostek publicznych prowadzących działalność kulturalną, edukacyjną, wychowawczą, charytatywną i społeczną, zainspirowanie ich do działania na rzecz dobra wspólnego w przestrzeni publicznej, lokalnym środowisku. Wnioski do Fundacji można było składać w okresie od 20 września 2014r.  do 23 listopada 2014r. poprzez  aplikację internetową.

Na konkurs wpłynęło około 3 tysiące wniosków, a 15 grudnia ogłoszono listę najciekawszych prawie 300 projektów, które otrzymały grant. Wśród laureatów znalazła się  nasza szkoła i projekt „Łączymy pokolenia” opracowany przez nauczycieli Jolantę Bączkowską, Danutę Łyko, Marię Marchut, Barbarę Ochał, Renatę Opielę i dyrektor szkoły Wiesławę Zagrodnik.

Celem projektu jest:

  • zacieśnianie więzi między mieszkańcami Szkodnej,
  • uczenie szacunku dla osób starszych,
  • rozwijanie współpracy między szkołą, a Stowarzyszeniem Gospodyń Wiejskich
    „ Szkodnianki,”
  • rozwijanie umiejętności artystycznych dzieci,
  • kształtowanie poczucia przynależności do „Małej  Ojczyzny” u młodego pokolenia, poprzez ukazanie doświadczenia i mądrości życiowej ludzi starszych. 

Projekt będzie realizowany w okresie od stycznia do czerwca 2015 roku. 

Copyright © 2014. Szkoła Podstawowa w Szkodnej. Zakaz kopiowania i rozpowszechniania zawartości stony bez zgody autora.