^Powrót na góre
" alt="logo" width="326" height="133">
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
  
  
  

Zakończenie roku szkolnego 2015/2016

W piątek 24 czerwca uroczyście zakończyliśmy ten rok szkolny. Tradycyjnie już klasa 5 pożegnała swoich starszych kolegów wierszami i piosenkami.

 

 

 

Klasa VI podziękowała za wszystkie lata spędzone w szkole podstawowej, pożegnała się i opuściła mury szkoły. Przedtem wpisała się do księgi pamiątkowej.

 

 

 

Następnie pani dyrektor wręczyła świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody dla najlepszych uczniów oraz tych ze 100% frekwencją. Nagrody otrzymali uczniowie od najmłodszych do piątoklasistów. Rodzice uczniów nagrodzonych otrzymali listy gratulacyjne.

 

 

 

Później wychowawcy wręczyli pozostałym uczniom świadectwa ukończenia klasy i wszyscy udaliśmy się na upragnione wakacje.

   

Spotkanie w Buczynie

16 czerwca odbyła się V Czerwcówka w Buczynie, czyli spotkanie przedstawicieli Samorządów Uczniowskich i opiekunów w SP w Górze Ropczyckiej. W tym roku hasłem przewodnim było: Zwiedzamy Europę - państwa i ich stolice. Nasi uczniowie mieli przygotować plakat o Belgii, zwracając szczególną uwagę na Brukselę, czyli stolicę państwa. Oprócz prezentacji szkół gospodarze przygotowali gry i zabawy dla uczniów oraz zabawne występy. Czerwcówkę jak co roku zakończyła kiełbaska z grilla.

 

 

Wycieczka: Kraków - Łagiewniki, Zator

W dniu 15.06.2016r. uczniowie z klas 0 – V byli na wycieczce szkolnej. Celem naszej wyprawy było zwiedzenie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie – Łagiewnikach, Muzeum Jana Pawła II oraz wizyta w Zatorlandzie. Bardzo podobał nam się Park Ruchomych Dinozaurów oraz Park Owadów. Bardzo ciekawe atrakcje czekały nas w Lunaparku, czyli  ogromnym placu, gdzie zarówno najmłodsi jak i dorośli mogą korzystać z wielu atrakcji: kino 5D Extreme, autoskuter, karuzela Rekin, kolejka Wesoły Pociąg, symulator "Bonanza", ogromna zjeżdżalnia, kulkoland, trampoliny, mini-gokart, karuzele, mini pociąg, loteria dla dzieci, salon gier i fliperów. W przyszłym roku szkolnym na pewno większa część uczniów zechce skorzystać z tak wspaniałego wyjazdu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM

Uczniowie klasy III z naszej szkoły włączyli się w ogólnopolską akcję masowego czytania związaną z ustanowieniem rekordu czytania w jednym momencie. 10 czerwca  godzinie 10.00 z książkami w ręku i plakatami przeszli drogą koło szkoły. Następnie na boisku szkolnym  czytali głośno wybrane fragmenty. Wszystko po to, by pokazać, że czytaniem można i należy się chwalić.


Według badań 63% Polaków nie czyta książek. Nadzieja na wzrost wskaźników czytelnictwa leży w dorastającym pokoleniu. Stąd akcja redakcji miesięcznika "Biblioteka w Szkole" skierowana do dzieci i młodzieży mająca na celu zachęcenie do sięgnięcia po lekturę i zainicjowanie mody na czytanie.

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozstrzygnięcie konkursu dla uczniów “Zrównoważony rozwój”


1 czerwca rozstrzygnięty został  konkurs dla uczniów szkół podstawowych dotyczący ochrony środowiska i polegający na zaprojektowaniu otoczenia przyjaznego ludziom i zwierzętom. Na konkurs wpłynęło ponad 1000 zgłoszeń z całej Polski. Konkurs w ramach projektu „Zrób niedźwiedziom przysługę. Edukacja dla zrównoważonego rozwoju w szkołach podstawowych” był przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych i trwał od 1 lutego do 1 czerwca br. Jego tematyka dotyczyła kwestii ochrony środowiska i koegzystencji ludzi i zwierząt we wspólnej przestrzeni.

Główne zadanie polegało na stworzeniu makiety - zaprojektowaniu przestrzeni najbliższego otoczenia, tak by było ono przyjazne i ludziom, i środowisku. Uczestnicy konkursu otrzymali specjalne materiały pomagające w stworzeniu takiego projektu. Zanim jednak uczniowie mogli przystąpić do pracy, nauczyciele realizowali z nimi lekcję na podstawie scenariusza wprowadzającego w tematykę zrównoważonego rozwoju:
        dla klas I-III: Jak żyć w zgodzie ze zwierzętami?
        dla klas IV-VI: Jak człowiek może uratować zagrożone gatunki?

Z przyjemnością informujemy, że wśród laureatów III miejsca znalazła się klasa III ze Szkoły Podstawowej w Szkodnej.

Efektem przeprowadzonej lekcji oraz stworzonej makiety były zdjęcia gotowego projektu wraz z opisem zaproponowanych rozwiązań. Wszystkie przesłane prace oceniało jury, w skład którego wchodzili przedstawicielka Niemieckiej Fundacji Federalnej Środowisko Deutsche Bundesstiftung Umwelt (DBU), przedstawiciele wydawnictwa SIGMA, miesięcznika AURA, doradcy metodyczni oraz egzaminatorzy OKE Kraków i Fundacji Uniwersytet Dzieci.

Oto oficjalna informacja od organizatora konkursu:


 Z przyjemnością informujemy, że przesłana przez Państwa praca otrzymała nagrodę w konkursie dla uczniów o zrównoważonym rozwoju, który ogłosiliśmy w ramach projektu „Zrób niedźwiedziom przysługę. Edukacja dla zrównoważonego rozwoju w szkołach podstawowych”.
Pozdrawiamy serdecznie,
Zespół Scenariuszy Lekcji

 

Wycieczka młodszych dzieci do teatru

W czwartek 2 czerwca klasy 0-II wyjechały na wycieczkę. Dzieci odwiedziły port lotniczy w Jasionce, spacerowały po rzeszowskim rynku a następnie udały się na spektakl "Akademia Pana Kleksa" do teatru Maska. Po przedstawieniu czekał na nich pracownik Teatru, który zaprosił dzieci na lekcje o lalkach teatralnych. Dzieci mogły poznać kolorowe postaci z różnych przedstawień i przekonać się, że praca z nimi wcale nie jest taka prosta. Po lekcji - niestety w strugach deszczu - dzieci przeszły do autokaru, którym wróciły do domów.

 

 

 

 

  

Dzień Dziecka

W środę 1 czerwca odbył się w naszej szkole Dzień Dziecka. Dzień rozpoczął się od konkursu na Mistrza i Mistrzynię Dobrych Manier. Zwycięzcami zostali Paulina Broda z klasy VI oraz Szymon Czaja z klasy IV. Starsi uczniowie przygotowali dla siebie konkursy. Dla wszystkich odbywały się rozgrywki sportowe na sali gimnastycznej. Była też dyskoteka dla młodszych i starszych dzieci. Każde dziecko zostało obdarowane drobnym upominkiem przygotowanym przez rodziców.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Mamy

W środę 25 maja w naszej szkole odbył się Dzień Mamy. Była akademia z wierszami i piosenkami, prezentowali je wszyscy uczniowie - od tych najmłodszych do VI-klasistów. Dziewczęta ze starszych klas przygotowały również taniec z pomponami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klasa III w ogólnopolskim konkursie 

        Klasa III wzięła udział w Ogólnopolskim konkursie w ramach projektu ,,Zrób niedźwiedziom przysługę. Edukacja dla zrównoważonego rozwoju w szkołach podstawowych” zorganizowanym przez Fundację Uniwersytet Dzieci oraz Wydawnictwo Czasopism i Książek Technicznych SIGMA- NOT Sp. z o. o.

     Celem programu  jest zwiększenie świadomości ekologicznej wśród uczniów szkół podstawowych, zainspirowanie nauczycieli, jak w ciekawy sposób wprowadzać tematykę zrównoważonego rozwoju do szkół oraz pobudzenie ich do działań na rzecz ochrony zagrożonych gatunków zwierząt.

        Ludzkość rozwija się bardzo szybko, a jej  domy i zakłady pracy zajmują coraz więcej miejsca. Jak ludzie powinni żyć, żeby korzystać ze zdobyczy cywilizacji i rozwoju technologii, a jednocześnie zadbać o środowisko dla przyszłych pokoleń? Co zrobić, aby przyroda przetrwała, a jej piękno cieszyło nas nieustannie? O tym właśnie były zajęcia w klasie trzeciej zajęcia z edukacji przyrodniczo – społecznej na podstawie scenariusza ,,Jak żyć w zgodzie ze zwierzętami?”. Po zrealizowaniu zajęć została wykonana makieta otoczenia przedstawiająca pomysł uczniów na to, jak ludzie mogą koegzystować ze zwierzętami. Uczniowie pod kierunkiem wychowawcy wykonali makietę Zrównoważonej Wsi.

        Rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi 1 czerwca 2016r.  Czekamy z niecierpliwością na wyniki rywalizacji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W środę 4 maja w naszej szkole odbyła się akademia w 225 rocznicę uchwalenia najważniejszej polskiej ustawy - Konstytucji 3 Maja. Duch Historii przypomniał czasy, kiedy tworzyła się ta ustawa oraz portrety osób, jej twórców. Uczniowie i uczennice klas starszych przedstawili też wiersze, które chwaliły Konstytucję. Wszyscy odśpiewali związany z tym wydarzeniem utwór "Witaj majowa jutrzenko".

 

 

 

 

 

 Projekt "Książki naszych marzeń"

W marcu realizowany był projekt edukacyjny w klasach I-VI z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej, w ramach programu "Książki naszych marzeń". Na zajęciach edukacyjnych czytelniczych każda klasa przygotowała jeden projekt edukacyjny z wykorzystaniem przeczytanych książek.

W dniu 22 kwietnia 2016 r. na apelu odbyła się prezentacja prac uczniów z każdej klasy.

Uczniowie klasy I przeczytali książkę pt. "Basia i wyprawa do lasu" oraz ilustrowali główną bohaterkę Basię.

 

Uczniowie klasy II wykonali książeczkę pt. "Basia i komputer".

 

Uczniowie klasy III czytali książkę "Mam prawo i nie zawaham się go użyć". Przygotowali prezentację multimedialną na temat każdego prawa.

 

Uczniowie klasy IV opracowali krótki tekst opisujący przeczytaną książkę. Dokonali oceny książki i zachęcili do jej przeczytania.

 

Uczniowie klasy V wykonali komiks do przeczytanej książki.

 

Uczniowie klasy VI napisali listy do swoich rodziców na temat "Mamo, tato, posłuchaj co lubię czytać".

 

Akademia z okazji obchodów 76. rocznicy Zbrodni Katyńskiej

 

,,Jeśli zapomnę o Nich, Ty Panie na niebie zapomnij o mnie...”

        W dniu 11 kwietnia 2016r. cała społeczność szkolna uczestniczyła w uroczystej akademii upamiętniającej Zbrodnię Katyńską, przygotowanej przez uczniów klasy IV i VI oraz panią Jadwigę Paprocką. Katyń to skrytobójczy mord dokonany na polskich oficerach, urzędnikach administracji państwowej, lekarzach, naukowcach, duchownych, którzy zginęli zakopani bezimiennie w masowych dołach cmentarnych. Naszym zadaniem jest pamiętać o tych, którzy zginęli, o ich bólu, o dramacie całego narodu.  10 kwietnia przypada również już 6 rocznica katastrofy prezydenckiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku. Tegoż dnia 2010 roku, przedstawiciele państwa polskiego, prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria oraz kilkadziesiąt najważniejszych osób w państwie zginęli w katastrofie lotniczej nad lasem katyńskim w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni w Katyniu. Oddaliśmy więc hołd również tym, którym tak zależało na przywróceniu pamięci ofiar Katynia i w służbie tej idei oddali życie w czasie katastrofy w Smoleńsku.

 

 

 

 

 

Odpakowani

          W roku szkolnym uczniowie z klasy pierwszej i drugiej zakwalifikowali się do projektu „Odpakowani”. Organizatorem projektu jest Agencja Wydawnicza AGA PRESS Sp. Zoo., wydawca magazynu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży „Kumpel” i „Victor Junior”. Zagadnienia edukacji ekologicznej w naszej szkole realizowane są już od lat. Wspólnie z różnymi organizacjami i fundacjami ekologicznymi wprowadzamy naszą młodzież w problematykę ekologiczną. Celem projektu „Odpakowani” jest propagowanie wiedzy na temat gospodarki odpadami oraz uświadamianie młodym ludziom jak duży wpływ ma na wszystkie dziedziny życia codziennego m.in. wzrost cen. W związku z przystąpieniem do tego projektu szkoła otrzymała  zestaw pomocy dydaktycznych: 40 kart ekologicznych do gry, broszurę „Zrób to sam” pokazującą jak z odpadów zrobić ładne i przydatne rzeczy. Więcej na stronie odpakowani.pl. Szczególnie zachęcamy Was  do obejrzenia galerii Zrób to sam. Jesteśmy pewni, że znajdziecie tam wiele inspiracji.

W ramach projektu ,,Odpakowani” uczniowie klasy III przystąpili do ogólnopolskiego konkursu ,,Przetwarzam, więc jestem”. Zadaniem dzieci było wykonanie przedmiotu użytkowego z wybranych odpadów opakowaniowych.

 

 

 

 

 

 

Wyjazd na musical Alicja w Krainie Czarów

 

            W czwartek 10 marca byliśmy w Domu Kultury w Sędziszowie Małopolskim na musicalu Alicja w Krainie Czarów. Spektakl przygotowali uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego. Nie zabrakło tańca, piosenek i humorystycznych dialogów oraz pięknych dekoracji. Przedstawienie, mimo że trwało dwie godziny bardzo szybko się skończyło. Z niecierpliwością czekamy na musical, który - mamy nadzieję przygotują licealiści w przyszłym roku.

 

 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 

            Dnia  1 marca 2016r. przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, przewodnicząca Paulina Broda oraz z-ca Patryk Bykowski, wraz z opiekunem SU Jadwigą Paprocką uczestniczyli w Powiatowych obchodach Narodowego  Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w Kościele Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Młp. w intencji Narodowych Bohaterów. Następnie przedstawiciele władz oraz delegacje szkół złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Sybiraków Żołnierzy AK Podobwodu Sędziszów Młp. Tą patriotyczną uroczystość uczestnicy zakończyli w sędziszowskim domu kultury oglądając  film o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim.

 

 

 

 

 

 

Lekcja z żywymi zwierzętami

 

          W piątek 29 stycznia w naszej szkole gościliśmy m. in. Madzię i Andrzeja czyli węże, o których opowiadał ich opiekun. Dowiedzieliśmy się jak się poruszają, co, kiedy i jak jedzą, jak polują, czy są groźne dla człowieka. Mogliśmy je dotknąć i przekonać, że mimo że są błyszczące wcale nie są śliskie ani zimne. Wręcz przeciwnie - przyjemne w dotyku - suche i ciepłe. I oczywiście robią wrażenie.

 

 

 

 

  

Zabawa karnawałowa

 

W sobotę 23 stycznia nasza szkoła pełna była dźwięków i pląsów w związku z Choinką, czyli szkolną zabawą karnawałową. Oto kilka fotografii z tego dnia:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Babci i Dziadka

 

W czwartek 21 stycznia spotkaliśmy się na sali gimnastycznej by uczcić nasze Babcie i Dziadków w dniu ich święta. Wszystkie klasy - od najmłodszych przedszkolaków po najstarszych szóstoklasistów, przygotowały wiersze, tańce i piosenki, a klasa VI przedstawiła odcinek specjalny popularnego programu Familiada.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do Rzeszowa

 

            We wtorek 8 grudnia 2015r. uczniowie klas III-VI wzięli udział w wycieczce szkolnej do Rzeszowa. Pogoda i humory dopisywały od samego rana. Planowo dotarliśmy do Rzeszowa, aby jako pierwszy punkt wycieczki zaliczyć zwiedzanie siedziby Polskiego Radia Rzeszów. Podczas rozmowy z pracownikiem radia uczniowie mogli posłuchać ciekawych faktów na temat historii radia oraz „od kuchni” poznać jak wygląda praca w takim miejscu. Kolejnym punktem wycieczki było kino Helios, gdzie oprócz seansu filmowego uczestnicy wyjazdu mogli zobaczyć projektornię i posłuchać na czym, z kolei, polega praca w kinie. Film pt. „Piotruś. Wyprawa do Nibylandii” w wersji 3D dostarczył wszystkim niesamowitych wrażeń.

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2014. Szkoła Podstawowa w Szkodnej. Zakaz kopiowania i rozpowszechniania zawartości stony bez zgody autora.